Автор Тема: Аваст 5 и почистването на заразени файлове  (Прочетена 6300 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен direktx

• инж. "direktx"
  • Потребител
  • Публикации: 118
  • Авастианец
Въпроса е следния знам че може да изтрива вируси, да ги вкарва в клетка (ама като ги вкара в клетката, какво става после), може ли да изчиства файловете от намерения вирусен код. Има някаква функция репеър, тя за изчистване на файла ли е или опит файла да бъде възстановен от някаква поддържана база. Отдавна съм с аваст и не мога да си отговоря на този въпрос.  :)
Знам който може го може, но с тебе повече можем ;) !!! :)

Неактивен XMAS

• avast! translator
  • Администратор
  • avast! freak
  • Публикации: 1115
    • avast! на Български
Re: Аваст 5 и почистването на заразени файлове
« Отговор #1 -: Февруари 02, 2010, 10:35:18 am »
Здравей,

Може би този материал ще ти отговори в голяма степен на въпроса - http://avast.softvisia.com/index.php?option=com_content&task=view&id=142&Itemid=1 ;)
You've Got To Get Close To The Flame To See What It's Made Of...

Неактивен XMAS

• avast! translator
  • Администратор
  • avast! freak
    • avast! на Български
Re:Аваст 5 и почистването на заразени файлове
« Отговор #2 -: Февруари 03, 2010, 12:31:10 am »
Изгубения пост на direktx

Цитат
Да аз това съм го чел, добра статия, обаче не ми стана ясно как да настроим антивирусната, че първо да се опита да почисти файла - предполагам че трябва да се избере repair. Примерно след сканиране да изберем repair или може да зададем в щита, да кажем File System Shield --> бутона Expert settings --> Action -->Virus и там да зададем repair 

Още три въпроса имам ама няма да ги пиша в нова тема а тук:

1. Относно ъпдейтите на вирусната база дефиниции, при инсталиране на програмата дали автоматично всички ъпдейти до датата в която се извършва инсталирането ще се сложат или само да кажем за седмица или последната дефиниция и самата база която притежава съответната версия на антивирусната.

2. Дали аваст5 може да се справи с VBScript файлове за оспамване на скайп и техните последствия примерно да се прекрати спама, защото има скриптове които не пращат вируси но изпращат досадни съобщения на другите абонати а дори и на теб все едно твой абонат е писал, но неговия компютър не е заразен.
В другата тема за аваст 5 съм дал примерен дебат във форум има кодове на скрипта, а дори може би и самите скриптове прикачени. Общо взето в рекламата на аваст пише само за спам по e-mail, ама това е отделен клон на спама според мен 

3. Имах проблем в началото като инсталирах аваст - не излизаха надписите и бутоните за сканиране, имаше само да си дефинирам собствено сканиране и бутон старт, като го наглася и стартирам почва да работи и се замисля. След като се замисли известно време и позаби в summary ми изписа че трябва да рестартирам компютъра отново, при условие че беше рестартиран след самото инсталиране. Като рестартирах и се появи всичко и бутони и надписи и проблема изчезна. На този проблем също съм дал скрийншот в другата тема аваст5.

Това беше засега като въпроси от мен 

@direktx: ако нямаш нищо напротив ще отговоря на въпроситети утре понеже вече съм доста уморен ;)
« Последна редакция: Февруари 03, 2010, 12:41:55 am от XMAS »

Неактивен XMAS

• avast! translator
  • Администратор
  • avast! freak
    • avast! на Български
« Отговор #3 -: Февруари 03, 2010, 09:18:59 pm »
Цитат
Да аз това съм го чел, добра статия, обаче не ми стана ясно как да настроим антивирусната, че първо да се опита да почисти файла - предполагам че трябва да се избере repair. Примерно след сканиране да изберем repair или може да зададем в щита, да кажем File System Shield --> бутона Expert settings --> Action -->Virus и там да зададем repair
Ами по принцип настройката по подразбиране е местене в клетката, но до колкото ми е известно програмата би трябвало да се опитва да поправя автоматично файл инфекторите. Иначе можеш да промениш настройката точно от там, както ти си предполжил. Надявам се това да отговаря на въпросът ти, ако ли не пиши ще се опитам малко по-подробно. ;)

Цитат
1. Относно ъпдейтите на вирусната база дефиниции, при инсталиране на програмата дали автоматично всички ъпдейти до датата в която се извършва инсталирането ще се сложат или само да кажем за седмица или последната дефиниция и самата база която притежава съответната версия на антивирусната.
При инсталирането на програмата се инсталира версията на вирусната база данни от деня на компилиране на инсталатора (в повечето случаи това е версията на базатаданни от датата на излизане на съответната версия на програмата, примерно ако инсталираш последната версия 5.0.396, вирусната база данни ще ти е от 29.01.2010.).
Но все пак веднага след това програмата проверява за нова вирусна база данни и я исталира (при free версията става малко след инсталацията, тъй като тя не изисква рестарт, а при Pro и IS това става веднага след рестарта на системата)

Цитат
2. Дали аваст5 може да се справи с VBScript файлове за оспамване на скайп и техните последствия примерно да се прекрати спама, защото има скриптове които не пращат вируси но изпращат досадни съобщения на другите абонати а дори и на теб все едно твой абонат е писал, но неговия компютър не е заразен.
В другата тема за аваст 5 съм дал примерен дебат във форум има кодове на скрипта, а дори може би и самите скриптове прикачени. Общо взето в рекламата на аваст пише само за спам по e-mail, ама това е отделен клон на спама според мен 
Ако скрипта се засича от avast!, то програмата не би трябвало въобще да позволи стартирането му. Ако го няма в базата данни, то тогава най-вероятно няма да го блокира (има случаи когато тук трябва да се намеси Behavior Shield модула, но не винаги де, зависи колко подозрително е поведението на скрипта предполагам). Ако имаш линкове към такива скриптове прати ми ги на лично и ще ги проверя ;)

Цитат
3. Имах проблем в началото като инсталирах аваст - не излизаха надписите и бутоните за сканиране, имаше само да си дефинирам собствено сканиране и бутон старт, като го наглася и стартирам почва да работи и се замисля. След като се замисли известно време и позаби в summary ми изписа че трябва да рестартирам компютъра отново, при условие че беше рестартиран след самото инсталиране. Като рестартирах и се появи всичко и бутони и надписи и проблема изчезна. На този проблем също съм дал скрийншот в другата тема аваст5.
Изчезването на буквите и бутоните се получава, когато сервизната услуга на програмата не е стартирана, може би се е получил някакъв конфликт веднага след инсталацията и затова услугата не е била стартирана. Но това сигурно е било със старата 5.0.377 ?

Неактивен direktx

• инж. "direktx"
  • Потребител
  • Публикации: 118
  • Авастианец
« Отговор #4 -: Февруари 04, 2010, 12:18:32 am »
Благодаря за изчерпателния отговор. Значи вирусната база данни е в самата програма при инсталиране, слага съответния ъпдейт само за деня в който е инсталирана и всеки ден си търси новия ъпдейт. Ама дали тая база данни (то пише в аваст 5

-->  Number of definitions:  2 284 506
"The actual number of malware samples that avast! can detect is much higher, as a single virus definition can identify tens, hundreds, or even thousands unique samples." )

съдържа всички ъпдейти от 2003 година насам или са някакви нови дефиниции? Предполагам са сложили всички дефиниции които са им се намирали под ръка до съответната версия, при другата версия на програмата добавят още.  Поне аз така си го обяснявам. Но би трябвало да слага всички ъпдейти от датата на версията на програмата до датата на инсталирането, иначе каква им е ползата от тези ъпдейти ако не участват във вирусната база данни. Странен подход мисля, ако въобще мога да мисля  :P  ;D
Знам който може го може, но с тебе повече можем ;) !!! :)

Неактивен XMAS

• avast! translator
  • Администратор
  • avast! freak
    • avast! на Български
« Отговор #5 -: Февруари 04, 2010, 08:18:22 pm »
Не мога да схвана въпроса.

Вирусната база данни съдържа всички дефиниции към момента, тоест към съответната дата, няма как вирусната база данни да е от примерно 4.02.2010 и да не съдържа дефиниции от 2003-та. Вирусната база данни е една, като всеки ден се добавят нови такива.

Неактивен strawberrym

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
  • avast! потребител
« Отговор #6 -: Февруари 27, 2013, 11:40:14 am »
Здравейте. Не знаех къде да пиша и си позволих тук. ммм и аз имам въпросче. Антивирусната ми засече Троянски Конник. Изписва, че вирусът е поставен в клетка. Видях го къде е.... А въпросът ми е следния: След като го е изолирал, аваста ще го изтрие ли ? Т.е. нужно ли е да си преинсталирам  РС-то.  :(   И дали мога аз да задам "изтрий файла"  на аваста???

Благодаря предварително за отделеното време и внимание.

Неактивен XMAS

• avast! translator
  • Администратор
  • avast! freak
    • avast! на Български
« Отговор #7 -: Февруари 27, 2013, 11:03:28 pm »
Здравей,

Не, не е нужно да преинсталираш операционната система, нали затова е програмата - да предотвратява такива неща. Щом програмата намери заплаха и я премести в клетката, тоест програмата го изолира и заплахата вече не може да навреди на компютъра ви - файлът не се изтрива, а се премества на защитено място. Нямате причини за притеснение и не е нужно да правите нищо друго. ;)

Цитат
И дали мога аз да задам "изтрий файла"  на аваста???

Да, това е възможно, просто трябва да изключите автоматичните действия и да зададете да ви дава избор за избор на действие, за да направите това вървете в настройките на Файловият Щит - > Действия там можете да зададете на програмата какво да прави при наличие на вредител, можете да зададете всеки път да ви пита за действие ;)

Неактивен strawberrym

• Новак
  • *
  • Публикации: 2
  • avast! потребител
« Отговор #8 -: Март 01, 2013, 11:53:01 am »
Благодаря много за изчерпателния отговор. Вече съм по-спокойна, че беше ме налегнала паниката.  :)